V době psaní tohoto článku je tomu přesně týden, co mi přišel nový notebook, konkrétně Framework Laptop 13 (DIY edice). V tomto článku bych se rád podělil o své dosavadní zkušenosti s notebookem a další s ním spojené informace.
Hardwarová konfigurace mého notebooku zahrnuje:
- AMD Ryzen 5 7640U
- 61Wh baterie
- Webcam Modul (2. generace)
- 13.5" 2880x1920 120Hz 2.8K matný displej
- Klávesnice: International English - Linux
- Rámeček displeje: černý
Objednal jsem také tyto rozšiřující porty:
- 2x USB-C (Aluminum)
- USB-A
- HDMI (3. generace)
Doručení
Než se však pustím do psaní o notebooku samotném, rád bych také popsal způsob doručení, jelikož jsem o tom moc informací nenašel. Poslání notebooku je v současné době možné pouze na adresu zadanou při objednávce.
Notebook jsem objednával v neděli 8. prosince 2024, tedy tři dny poté, co bylo spuštěno oficiální doručování do České republiky. Do dvou dnů mi byl zaslán kód pro sledování zásilky, takže jsem měl přehled o tom, kde se notebook nachází a kdy je plánováno doručení.
Doručení z Taiwanu zajišťoval FedEx a bylo plánováno na pátek 13. prosince. Před doručením mi zavolal doručovatel, že mi balík doručí za půl hodiny. Od objednávky do převzetí tedy uplynulo 5 dní.
Rozbalení
Celé balení, které je výhradně papírové, obsahuje – krom samotného notebooku – rámeček displeje, klávesnici s touchpadem a rozšiřující porty, které se dají zapojit do 2 míst na obou stranách notebooku. Dále byl také přibalený šroubovák, což je jediný nástroj potřebný k sestavení Framework laptopu.
Paměť RAM, SSD disk a napájecí adaptér jsem objednával v ČR, ale pokud byste je objednali s notebookem, tak je v balení najdete také.
Sestavení
Jelikož jsem si objednal DIY edici, tak bylo před zapnutím notebook potřeba sestavit. Celý proces je podrobně popsaný v oficiálním návodu, podle kterého jsem postupoval. Užitečná jsou také videa v návodu, která znázorňují, jak se jednotlivé kroky sestavení provádějí.
Prvním krokem bylo otevření notebooku a sundání ochranného krytu. Poté následovala instalace operační paměti RAM a SSD disku.
Dále bylo potřeba připojit kabel klávesnice a následně nasadit celý kryt s klávesnicí a touchpadem a přišroubovat jej ze spodní strany.
Jako poslední bylo potřeba nasadit rámeček kolem displeje a dát pozor, aby kabely v pantu notebooku rámečku nepřekážely.
Na závěr jsem notebook připojil k napájecímu adaptéru a zapnul jej. První boot trval trochu déle a po krátkém čekání mě přivítala hláška UEFI, že není nainstalován OS.
Opravitelnost
Hlavním důvodem, proč jsem si vybral zrovna tento notebook, je snadná možnost výměny jednotlivých částí či jejich upgrade. V případě, že tedy bude potřeba nová baterie, budu potřebovat více operační paměti, větší SSD disk nebo třeba rychlejší procesor, není problém snadno a rychle vyměnit jednotlivé komponenty za nové, které je možné objednat i z oficiálního e-shopu.
V dnešní době začíná být bohužel časté, že výrobci notebooků neumožňují uživatelskou výměnu operační paměti a často ani disku. Narozdíl od takových notebooků by měl mít Framework znatelně delší životnost, jelikož nebude nutné po několika letech kupovat kompletní nový notebook.
Displej
V mém případě dorazil 13,5 palcový matný displej s rozlišením 2880x1920 a obnovovací frekvencí 120Hz. Jedná se o novou vylepšenou variantu, která narozdíl od původního 60Hz displeje nabízí vyšší obnovovací frekvenci a vyšší rozlišení. Menší nevýhodou tohoto displeje mohou být zaoblené rohy na horní části displeje a také téměř neviditelné malé zaoblení v dolních rozích.
Jelikož mám na horní straně displeje černou systémovou lištu, horní zaoblení není při většině úkonů viditelné. Při používání prostředí GNOME je navíc displej zaoblený stejně jako tlačítko aktivit v horní liště, takže to není nijak rušivé a zapadá to do designu.
Trochu nezvyklý může být rozměr displeje 3:2, tedy že je displej vyšší než obvykle. Například pro psaní kódu, práci s dokumenty či prohlížení webových stránek to ale je často užitečné, jelikož je vidět více obsahu než na klasickém 16:9 displeji. Osobně mohu po týdnu říct, že jsem si na tento neobvyklý rozměr rychle zvykl a používá se mi dobře.
Celkově bych displej hodnotil pozitivně. Zatím jsem na žádném monitoru nepoužíval vyšší rozlišení, než je Full HD, takže jsou pro mne přidané pixely navíc příjemným bonusem. Velmi se mi navíc líbí vyšší obnovovací frekvence, díky které se chová celý systém znatelně plynuleji.
Klávesnice
Rád bych se také vyjádřil ke klávesnici. Původně jsem přemýšlel o objednání českého rozložení klávesnice, nicméně umístění klávesy Enter mi přišlo poněkud nešťastné. Vybral jsem si tedy mezinárodní anglické rozložení v linuxové variantě, kde jsou klávesy umístěné tak, jak jsem zvyklý.
Po týdenním psaní na klávesnici musím uznat, že se na ní píše velmi dobře. Stisk kláves má příjemný zvuk, nedochází zde k nechtěným překlepům a zároveň na klávesy není potřeba silně tlačit.
Reproduktory
Reproduktory nejsou nejsilnější stránkou tohoto notebooku, ale jejich kvalita také nezklame. Pro poslech hudby i videí jsou naprosto dostačující.
Osobně používám spíše kabelová sluchátka, která v tomto případě ze zvukové karty za 3,5mm jack konektorem dostávají kvalitní zvuk srovnatelný s USB zvukovou kartou dodávanou se sluchátkami.
Baterie
V mé variantě se nachází baterie s kapacitou 61Wh. Při nabití na 100 % vydrží notebook přibližně 7 hodin programování, kancelářské práce a prohlížení internetu. Nejedná se sice o nejdelší výdrž baterie na trhu, ale na celodenní používání mimo nabíječku baterie vystačí.
Vítanou výhodou tohoto notebooku je možnost jeho napájení přes USB-C, což významně rozšiřuje nabídku kompatibilních nabíječek. Oficiální nabíječka od Frameworku dodává 60 Wattů, ale možná se vyplatí spíše 100 Wattová nabíječka, která dokáže pokrýt špičky při vysoké zátěži a nemusí se tak vybíjet baterie.
Již jsem se také zmiňoval o snadné výměně jednotlivých částí notebooku, což se vztahuje i na baterii. Až tedy nebude po několika letech používání sloužit dostatečně, tak je možné jednoduše objednat novou a poté ji snadno vyměnit.
Negativa
Abych notebook pouze nechválil, tak bych chtěl také zmínit negativa, kterých jsem si všiml. Při používání notebooku se občas stane, že přibližně na vteřinu začne hučet větrák, ale ihned zase přestane. Není to sice časté ani příliš rušivé, ale myslím si, že by se to dít spíše nemělo, nebo alespoň méně znatelně.
Závěr
Zcela jistě se nejedná o nejvýkonnější nebo nejlepší notebook na trhu, který v této cenové kategorii můžete sehnat. Při zvažování koupě tohoto zařízení je potřeba se spíše zamyslet nad tím, co si vlastně chcete pořídit - jestli to bude notebook na přibližně 5 let, po kterém si pořídíte jiný, nebo to má být stroj, který vám vydrží díky možnosti upgradu a výměny jednotlivých částí téměř neomezenou dobu.
Kromě této zásadní výhody dostanete tedy kvalitně navržený a zpracovaný notebook, který je tenký i lehký a nezaostává za konkurencí. Překvapí vás krásným displejem i příjemnou klávesnicí s touchpadem a neurazí ani výkonem, který bohatě dostačuje na vše, k čemu se malé přenosné notebooky používají.
Já osobně díky snadné možnosti výměny komponent a upgradu cítím, že se skutečně jedná o moje vlastní zařízení. Narozdíl od mnoha jiných strojů zde mám nejen možnost výměny částí, ale v podobě DIY edice si dokonce mohu svůj notebook před prvním zapnutím vlastnoručně seskládat, takže mám kompletní přehled o tom, co se skrývá uvnitř.